1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
0

Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

İş için rapor yazıyorsunuz ve aniden “Jones née Berkowitz” ifadesini kullanmak zorunda kaldınız. Veya İspanyolca bir cümle ekliyorsunuz ve “años” kelimesini kullanmanız gerekiyor. Peki bu özel karakterleri nasıl yazacaksınız?

Özel karakterler (aynı zamanda aksan işaretleri olarak da bilinir) Türkçe ve İngilizce’de çok fazla kullanılmasa da bazı dillerde daha yaygındır. Dilimizde genellikle çok nadir kullanılırlar veya nasıl yazıldığı bilinmediği için direkt olarak yazılırlar (Örneğin: Hâlâ/Hala, Kâr/Kar ve zekâ/zeka gibi.). Aslında bu karakterleri yazmak hiç de zor değil, tek yapmanız gereken uygun tuşu bulmak.

Özel karakterleri yazmanın en kolay yollarından bir tanesi, Windows dokunmatik klavyesini kullanmaktır. Hali hazırda Windows tablet veya dokunmatik bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız dokunmatik klavye otomatik olarak görünür. Görev çubuğunda, sağ tarafta tarihin hemen yanında olması gerekir. Eğer yoksa şu yolu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz:

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın.
 • “Dokunmatik klavye düğmesini göster” butonunu aktif edin.
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

Daha sonra ise;

 • Görev çubuğundaki dokunmatik ekran klavyesi simgesine tıklayın.
 • Klavye, ekranın alt kısmında belirdiğinde istediğiniz harfin üzerine gelin ve basılı tutun.
 • O harfi farklı sembollerde yazabileceğiniz ekstra tuşlar göreceksiniz. İstediğinizi seçin, direkt belgenizde görünecektir.
 • Eğer bir emoji girmek istiyorsanız, “boşluk tuşunun” solundaki emoji tuşunu kullanabilirsiniz.
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

Metninize kolayca özel karakter eklemenizi sağlayan bir başka yol ise Windows’un emoji klavyesidir. Esas olarak metne emoji eklemek için yapılsa da başka kullanım alanları da mevcut.

 • Windows tuşuna basılı tutun ve ‘nokta’ tuşuna basın.
 • Emoji klavyesi açıldıktan sonra üst sekmeden semboller simgesine tıklayın.

windowsta ozel karakterler nasil yazilir 2 DOvB63JQ

 • Aradığınız sembolün türünü seçmek için alt satırdaki menüyü kullanın. Eğer metnin içinde kullanılacak karakterler arıyorsanız ‘Ç’ sekmesi size göre olabilir.

Windows’a özel karakterler eklemek için daha eski moda bir yöntem denemek isterseniz, dokunmatik klavyenin daha az cilalı ve daha karmaşık bir versiyonu olan ancak benzer bir hizmet sunan karakter eşlemi kullanabilirsiniz.

Karakter Eşlem’e Windows 10 ve 11‘de erişmek için:

 • Windows aramasına “karakter eşlem” yazarak uygulamayı açın.
 • Belirli yazı tipleri için bir dizi özel karakter gösteren bir uygulama açılacaktır.
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
 • Metninizde kullanmak istediğiniz harflere veya özel karakterlere tıklayarak “Seç” düğmesine basın. ‘Kopyalanacak karakterler’ kısmına gelecekler.
 • İstediğiniz tüm karakterleri seçtikten sonra ‘Kopyala’ düğmesine basarak metninize yapıştırabilirsiniz.

Bu kısayolları kullanabilmek için ABD Uluslararası klavyesini kullanmanız gerekiyor. Onun için de küçük bir ayar ile ABD Uluslararası klavyeyi Windows’a eklememiz gerek.

 • Windows ayarları > Zaman ve Dil > Soldaki sekmeden ‘Dil’ kısmına gelin.
 • Tercih edilen diller kısmının altında kullanmış olduğunuz dile tıklayıp, seçenekler butonuna basın.
 • Açılan pencerede Klavyeler sekmesinden ‘Klavye ekle’ butonunu kullanarak ‘Amerika Birleşik Devletleri-Uluslararası’ klavye düzenini Windows’a ekleyin.

windowsta ozel karakterler nasil yazilir 4 bS88SHCk

Artık hem ABD Uluslararası klavyeyi hem de kendi dilinizdeki klavyeyi kullanabilirsiniz. İki klavye arasındaki geçişi “Alt + Shift” veya “Windows + Boşluk tuşu” kısayoluyla ya da görev çubuğunda sağ tarafta bulunan klavye dili seçeneklerinden yapabilirsiniz.

windowsta ozel karakterler nasil yazilir 5 2uTzbJ35

Amerika Birleşik Devletleri-Uluslararası klavyeyi seçerek İngilizce klavye düzenine geçtikten sonra özel karakter kısayollarını kullanabilirsiniz.

 • Yaygın kombinasyonları kullanmak için; ‘Alt’ tuşunu uygun bir harfle kullanın. Örneğin, “Alt + e” ile ‘é’ elde edebiliyorsunuz.
 • Bir diğer kombinasyon ise sembol ile harf kullanmak. Örneğin, önce ‘~’ sembolüne ardından ‘n’ tuşuna basarsanız; ‘ñ’ elde edersiniz.

Daha fazlası için bu tabloyu kullanabilirsiniz.

á é í ó úa e i o u
Á É Í Ó ÚA E I O U
©c
ñ Ñn veya N
®r
æ Æz veya Z
¨
´
ð Ðd veya D
ø Øl veya L
µm
ßs
þ Þt veya T
å Åw  veya W
ü Üy veya Y
ö Öp veya P
ä Äq veya Q
¢c
§s
¡1
²2
³3
¤4
5
¼6
½7
¾8
9
0
¹!
£$
¥
×=
÷+
«[
»]
¬
¦|
;
°:
ç Ç, <
¿/
ç Ç‘c ‘C
á é í ó ú ý‘a ‘e ‘i ‘o ‘u ‘y
Á É Í Ó Ú Ý‘A ‘E ‘I ‘O ‘U ‘Y
ä ë ï ö ü ÿ“a “e “i “o “u “y
Ä Ë Ï Ö Ü Ÿ“A “E “I “O “U “Y
¨
à è ì ò ù`a `e `i `o `u
À È Ì Ò Ù`A `E `I `O `U
``
ã ñ õ Ã Ñ Õ~a ~n ~o ~A ~N ~O
~~
â ê î ô û^a ^e ^i ^o ^u
^^

Unicode Kullanın

Makalede bahsettiğimiz Karakter Eşlem uygulamasında bir harf seçtikten sonra sağ alt köşesine bakarsanız “Tuş vuruşu” ve ardından “Alt” ve dört haneli bir sayı görürsünüz. Bu sayı, sembolün Unicode değerini temsil eder ve bu eskiden beri geçerli olan bir standarttır.

Spesifik karakterleri çok fazla kullanıyorsanız, Unicode kullanmak sizin için çok daha hızlı bir yol olabilir.

 • ‘Alt’ tuşuna basın ve dört basamaklı bir Unicode değeri girin. Bunun çalışabilmesi için klavyenizde ayrı bir sayı tuş takımı olması gerekmekte, NumLock tuşunun da aktif olması gerektiğini unutmayın.
 • Microsoft Word, WordPad, Outlook veya başka Microsoft uygulamalarında çalışıyorsanız, Unicode değerini yazdıktan sonra ‘Alt + X’ kısayolunu kullanarak yazdığınız değeri direkt özel bir karaktere çevirebilirsiniz.

Sonuç olarak özel karakterleri gün içerisinde pek kullanmasak da hayatımızda yeri bir hayli fazla. Kullanmamız gerektiğinde ise bunu yapabilmek için birçok yolu bulunuyor. Türkçemizde de en çok kullanılan özel karakter bildiğimiz üzere şapkalı a (â), Unicode değeri ise ‘0226’.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla