1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Xiaomi son üç ayda neredeyse hiç para kazanmadı

Xiaomi son üç ayda neredeyse hiç para kazanmadı
0

Xiaomi son üç ayda neredeyse hiç para kazanmadı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yılın ikinci çeyreğine ait finansal raporunu paylaştı. Bilgilere nazaran Xiaomi’nin karı, geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 83 düştü ve 1.36 milyar yuan (200 milyon dolar) düzeyinde oldu. Ayrıyeten şirket payları de yüzde 52 civarında paha kaybetti.

Akıllı telefon satışları durdu, Xiaomi gelirleri çakıldı

Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından yatırımcılara yapılan son toplantıda, Xiaomi’nin finansal durumu ortaya çıktı. Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi son üç aylık devirde 70.1 milyar yuan (10,31 milyar dolar) gelir bildirdi. Lakin şirket karı yalnızca 200 milyon dolar civarındaydı. Bu sayı, son yılların en düşüğü olarak tarihe geçti.

xiaomi son uc ayda neredeyse hic para kazanmadi 0 C1E3u1c1

Finansal tablonun bu kadar aşağı taraflı olması, Hong Kong borsasında süreç gören Xiaomi paylarını de etkiledi. Rapora nazaran, Xiaomi hisseleri geçen yıla kıyasla yüzde 52 civarında bedel kaybetti ve 11 HKD (1,49 dolar) oldu.

Xiaomi yararlarının yılın ikinci çeyreğinde bu kadar düşmesinin, bilhassa tüm dünyada görülen enflasyon kriziyle irtibatlı olduğu düşünülüyor. Araştırma firması Canalys, 2022’nin birinci yarısındaki akıllı telefon sevkiyatlarının bir yıl öncesine nazaran yüzde 9 azaldığını bildirdi. Ayrıyeten en çok telefonu Apple, Samsung ve Xiaomi sattı.

Ek olarak, Çin merkezli South China Morning Post’un raporuna nazaran Xiaomi, iş gücünün yüzde 3’ünü kesti ve 900 çalışan ile yollarını ayırdı. Xiaomi Lideri Wang Xiang, “Çin pazarında pandemi yine canlandı, bu yüzden talep zayıftı” dedi.

Siz Xiaomi gelirleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla