İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde son durum: Hızırreis denizaltısı havuza çekildi

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde son durum: Hızırreis denizaltısı havuza çekildi
+ - 0

yeni tip denizalti projesinde son durum hizirreis denizaltisi havuza cekildi 0 11uDyZQ2

Bugün Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı Birinci Kaynak Merasimi yapıldı. Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ikinci denizaltısı olan Hızırreis’in havuza çekim süreçlerine başlandı.

Her sene bir denizaltı hizmete girecek

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin birinci gemisi olan Pirireis, bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. Hızırreis denizaltısının 2023 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Bu yıldan itibaren 2027 yılına kadar her yıl bir denizaltının hizmete girmesi ve böylelikle 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltının donanmaya kazandırılması hedefleniyor. Altı denizaltının imalatı yapılarak elde edilecek bilgi birikimi sayesinde ulusal denizaltı geliştirilecek. Ulusal denizaltı MİLDEN’in 5-6 sene içerisinde Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin birinci astronotu olmak için müracaatlar açıldı

3 sa. evvel eklendi

Yeni Tip Denizaltıların Özellikleri

Merasimde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip denizaltıların teknik özellikleri prestijiyle göz doldurduğunu lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Su üstünde 1856 ton, dalmış halde 2 bin 42 ton yüke sahip denizaltılarımız 300 metreden fazla derine inebiliyor. Su altında 3 gün vazife yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Su altı, su üstü ve kara amaçlarına karşı tesirli silahlarla donatılan denizaltılar değişik tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme kabiliyetlerine sahiptir. Havadan bağımsız tahrik kabiliyeti olan denizaltılarımıza ulusal torpidomuz Akya ile ulusal gemisavar füzemiz Atmaca’yı entegre ediyoruz. Yeni tip denizaltı projemizde birinci denizaltı Pirireis’in bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün havuza çekim sürecini yaptığımız Hızırreis denizaltımızın 2023’te, Selmanreis’in ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu yıldan itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak, 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.”

Denizaltılarda Tip-214 yakıt pili teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede Türk Deniz Kuvvetleri’nin havadan bağımsız tahrik kabiliyetine sahip. Bu manada Deniz Kuvvetleri için birinci olma özelliği taşıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde son durum

Kaynak: Forumdonanımhaber

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla