1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yıldızların doğduğu galaksiye yakından bakış!

Yıldızların doğduğu galaksiye yakından bakış!
0

Yıldızların doğduğu galaksiye yakından bakış!

Hubble ve James Webb üzere teleskoplar uzayda oldukları için birtakım gök cisimlerini çok daha net görme fırsatı yakalıyorlar. Öbür yandan Dünya yüzeyinde de epeyce güçlü teleskoplar mevcut. Ayrıyeten üzerlerinde çok daha kolay bir formda geliştirmeler yapılabildiği için yer teleskopları da çeşitli avantajlara sahip.

Yıldızların oluşumuna yakından bakıyoruz

Yüzey teleskoplarının en değerlilerinden bir tanesi de Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Very Large (Çok Büyük) olarak isimlendirilen teleskobudur. İsminden da anlaşılacağı üzere epeyce büyük olan Very Large, her biri 8.2 metre birincil aynaya sahip olan, görünür ışık ve kızılötesi dalga uzunluklarında uzayı incelemek için birlikte çalışan dört başka teleskoptan oluşuyor.

ESO kısa müddet evvel çekilen ve çarpıcı sarmal gökada NGC 4303’ü gösteren bu manzarayı paylaştı. Bu imaj, Yakın Gökadalarda Yüksek Açısal çözünürlükte Fizik’in bir kesimi olarak toplanan farklı elementleri göstermek için renklendirilmiş spektroskopi bilgilerini gözler önüne seriyor.

yildizlarin dogdugu galaksiye yakindan bakis 0

Yıldız patlama galaksisi olarak nitelendirilen NGC 4303, güçlü bir yıldız oluşum bölgesi olarak öne çıkıyor. Bilim insanları, bu galaksiyi inceleyerek yıldızların nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorlar. ESO ise yıldız patlama galaksileri ve yıldız oluşumu hakkında şu sözleri kullanıyor:

Soğuk gaz bulutları çöktüğünde yıldızlar oluşur. Yeni doğan yıldızlardan gelen enerjik radyasyon, etraftaki kalan gazı ısıtır ve iyonize eder. İyonize gaz parlayarak devam eden yıldız oluşumunun bir işareti olarak hareket eder. Bu göz alıcı ve mücevheri andıran manzarada, bu parıldayan gaz, altının girdabı olarak görülebilir: Yıldızların doğuşunun izleri.

Altın parıltı, ESO’nun Şili’deki Very Large Teleskopu (VLT) üzerindeki Çok Üniteli Spektroskopik Gezgin (MUSE) aygıtıyla farklı dalga uzunluklarında alınan müşahedelerin birleştirilmesinin bir sonucu. Burada iyonize oksijen, hidrojen ve kükürt gaz bulutları sırasıyla mavi, yeşil ve kırmızı olarak gösteriliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında manzarayı ayrıntılı bir formda incelemek nitekim heyecan verici. Pekala siz yıldızlar ve onları oluşturan galaksiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla