1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

YouTube en büyük dolandırıcılıklardan birine sahne oldu!

YouTube en büyük dolandırıcılıklardan birine sahne oldu!
0

YouTube en büyük dolandırıcılıklardan birine sahne oldu!

YouTube‘da diğerlerinin yüklediği müziklerin kendinize ilişkin olduğunu argüman edip telif fiyatlarının toplanabildiğini biliyor muydunuz? Birçok müzik sanatkarının telif haklarının YouTube üzerinden yıllardır bu formda çalındığı ortaya çıktı.

23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı!

Her şey, Jose “Chenel” Medina Teran ve Webster Batista tarafından kurulan MediaMuv isimli medya şirketi ile başlıyor. Çeşitli Latin müzik müziklerinin ve bestelerinin haklarına sahip olduklarını sav eden şirket, 2017’den bu yana toplamda 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu tez ediyor.

Bu telif haklarını talep etmesi ve YouTube’un Content ID sistemi aracılığıyla telif fiyatlarını toplaması için, MediaMuv’un YouTube’un CMS ve Content ID araçlarına erişimi olan ve sanatkarların dijital telif haklarını yönetmesine yardımcı olan bir üçüncü taraf şirket olan AdRev ile ortak olması gerekiyordu.

youtube en buyuk dolandiriciliklardan birine sahne oldu 0 OIJuHJrj

MediaMuv, müziklerin kendilerine ilişkin olduğunu kanıtlamak için düzmece doküman oluşturduğu ve AdRev’e bu evrakları gönderdiği belirtiliyor. Bu dakikadan sonra ise AdRev, MediaMuv’un telif fiyatı toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, birebir vakitte Terana ve Batista’ya YouTube’un CMS’sine direkt erişim sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini sağladı.

Teran ve Batista’nın dört yıllık telif hakkı soygunu, IRS’den gelen bir soruşturmanın akabinde geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. İkili toplamda 30 komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla yargılanıyor.

youtube en buyuk dolandiriciliklardan birine sahne oldu 1 7bsCEXPn

Duruşması Kasım’da olna Teran hatasız olduğunu savunuyor. Öte yandan Batista ise soruşturma hakkında iş birliğine gitti. Sonuç olarak, Batista, planlarını nasıl uyguladıklarının ayrıntılarını yetkililerle paylaştı. Duruşmanın sonucu merakla beklenirken, dolandırıcılığın boyutunun ise 23 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

Birçok içerik oluşturucusunun bunun üzere misal olaylar yaşadığı söz ediliyor. YouTube’un içerik oluşturuculara yardımcı olmayı amaçlayan Content ID sistemi, kendilerine ilişkin olmayan içerikten para kazanmak için berbat niyetli şahıslar tarafından çokça kullanılır hâle geldi. Bunun en hoş örneği ise MediaMuv’un 23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı oldu.

Peki siz YouTube üzerinde yaşanan bu telif dolandırıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla