1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Zen 2 mimarisinin üretim verimliliği Zen’den düşük seyrediyor

Zen 2 mimarisinin üretim verimliliği Zen’den düşük seyrediyor
+ - 0

AMD Ryzen

zen 2 mimarisinin uretim verimliligi zenden dusuk seyrediyor 0 2gRm5JzV

işlemcileriyle pazarda epey sert rüzgarlar estirdi. Yıllar sonra adeta işlemci piyasasına geri dönüş yapan firmanın rakibine soğuk terler döktürmesi sonucunda Intel yıllardır değiştirmediği çekirdek sayısı konfigürasyonunu gözden geçirmek zorunda kaldı.

Birinci jenerasyon Ryzen işlemciler bu açıdan epeyce başarılıydı, 2. kuşak yongalarda birinci nesilin en büyük sorunlarından birisi olan frekans başlığına el atan firmanın 7 nm üretim bantlarından çıkacak 3. jenerasyon modellerinden, performans çıtasını çok daha öteye taşıma konusunda kullanıcıların beklentisi bir epey yüksek.

Burası işin görünen tarafı, işlemcinin performansı, fiyatı ve öbürleri. Bir de bu işin mutfağı var ki tahminen de Intel-AMD rekabetinin görünen taraftan daha da sert yaşandığı kısım burası. Üretim verimliliği her iki firma için de kıymetli bir konu çünkü artan üretim verimliliği kasaya daha fazla ölçünün girmesinin yanı sıra daha uygun fiyatlı yongalarla pazarda daha tesirli olabilmenin de anahtarı.

zen 2 mimarisinin uretim verimliligi zenden dusuk seyrediyor 1 JSGMmt9E  
AMD’nin modül yapısında yonga üretmesinin altında da bu neden yatıyor. Daha büyük zar alanı demek daha yüksek yanılgı oranı demek bu nedenle de AMD’nin zarı kesimlere bölerek verimliliği de arttırmış oluyor. Tabi bunun kimi götürüleri de var.
Buna rağmen yeni sistem toplayacak kullanıcılar için fiyat ögesi ön planda olan bir başlık olduğu için aslında hayli yerinde bir strateji. Bilhassa de sunucu kanadında EPYC modellerine baktığımızda Intel’in 28 çekirdekli canavarından çok daha uygun fiyat etiketine sahipler. Sıradan konut kullanıcıları içinse bu düşük bir fiyattan daha yüksek çekirdek sayılarına erişebilmek manasına geliyor.

 
Üretim verimliliğinde düşüş 

Son yayınlanan rapora nazaran AMD Zen mimarisiyle birlikte ne yazık ki üretim verimliliğinde düşüş yaşıyor. %70 düzeyinde seyreden verimlilik her ne kadar Zen mimarisine nazaran daha düşük olsa da 7 nm üzere şimdi olgunlaşmamış bir üretim bantını göz önünde bulundurursak epey âlâ kabul edilebilir.
 
İlerleyen günlerde TSMC’nin durumu güzelleştirmesi bekleniyor. Son olarak raporda ilgi cazibeli bir ayrıntı olarak Intel’in 28 çekirdekli işlemcisinin üretim verimliliği de %35 olarak belirtilmiş ki bu fiyatlandırmayı açıklar nitelikte.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla