1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı TPM 2.0 Modülü

Ev Yapımı TPM 2.0 Modülü
0

Ev Yapımı TPM 2.0 Modülü

Microsoft, Windows 11’in yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle donanımsal olarak sunulan TPM modülünü şart hale getirdi. TPM güvenlik teknolojisi aslında yeni değil (Windows 10 ve Windows Server 2016’da tanıtıldı) ve tüm detaylarından bu makalemizde bahsetmiştik. TPM özelliği güvenlik açısından oldukça önemli, bu oldukça açık. Ancak Microsoft bu süreci daha iyi yönetebilirdi.

Bildiğiniz üzere anakartların tümü TPM desteğine sahip değil ve fiziksel olarak TPM modülü takabilmemiz için anakart üzerinde bir bölüm bulunuyor. Yani internet üzerinden bir TPM 2.0 çipi sipariş etmek ve anakarta monte etmek mümkün. Öte yandan bu çiplerin bir maliyeti var ve genellikle Aliexpress gibi yabancı alışveriş sitelerinde bulunuabiliyor. Ancak fiziksel TPM yongaları kimi kullanıcılar için mantıklı olabilir çünkü yeni bir anakarta geçmek artık çok daha maliyetli. Öte yandan evde TPM modülü yapma imkanımız da var. Tabi bu biraz emek gerektiriyor.

En baştan belirtmek gerekirse, modüllerin her anakart markası ve modeli için aynı olmadığını not düşelim. Bu da ortalama bir kullanıcının satın alma sürecini ve çip seçimini biraz zorlaştırıyor. Ancak çeşitli anakartlar için gerekli modüllerin yalnızca iki parametrede değişiklik gösterdiğini de belirtelim: Anakart ve TPM 2.0 modülü arasındaki arayüz.

ev yapimi tpm 20 modulu 0

Bazı anakartlar TPM2.0 modülü ile SPI aracılığıyla iletişim kurarken, bazıları I2C, bazıları ise LPC kullanmakta. Yukarıdaki gördüğünüz videoda 20 pinli bir yonga yer alıyor. Ancak LPC arayüzünü kullanan bir anakart 6*2 pin başlığıyla gelebiliyor. Bu nedenle anakart-çip uyumluluğuna dikkat etmek gerekli. Daha doğrusu önce anakartımızın hangi çip ile uyumlu olduğunu öğrenmeliyiz. Sonrasında uyumlu çiplerle ilgili fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Örneğin Gigabyte AORUS GAMING 3 model bir anakartı ele alalım. Bu anakart SPI arayüzüyle iletişim kuruyor ve 6*2 pin başlığa sahip. Bu anakart ile uyumlu TPM 2.0 modülünün fiyatları yaklaşık 150 eurodan başlıyor. Biraz araştırma yaparsak eBay’de veya fark sitelerde SLB9665 gibi bir çipi 3 euro gibi bir fiyata bulabiliyoruz. Bunun yanında, veri sayfasına göre çipin anakartla çalışması için neredeyse hiç harici parçaya ihtiyacı yok.

Ayrıca bu tür TPM yongalarını üreten Infineon adında bir şirket var. Bu şirket, tüm farklı iletişim arabirimi kombinasyonlarında eski TPM 1.2 standardı ve mevcut TPM 2.0 standardı için eksiksiz bir ürün yelpazesine sahip.

Viktor ismindeki bir elektronik teknisyeni, ürün sayfasındaki verileri ve Typical Application Circuit (Tipik Uygulama Devresini) kullanarak şemaları tasarladığını söylüyor. TAC, SLB9665 yongası ve diğer şeyleri anakarta bağlamak için konnektörden biraz daha fazlasını içeriyor:

ev yapimi tpm 20 modulu 1 vKs1mDmr
TPM çipinin şeması.

Tüm bunlar, 28 mm*16.3 mm’lik küçük bir PCB’ye çok iyi uyuyor:

ev yapimi tpm 20 modulu 2
TPM çipini yerleştirebileceğiniz bir PCB.

TPM Baskı Devre Kartı (PCB)

Bir PCB’yi evde yapmak mümkün olsa da, PCBWay gibi bazı üreticiler tarafından tasarlanan uygun fiyatlı PCB’ler mevcut. Siparişle gelen TPM çipini baskı devre kartına uygun şekilde lehimleyebiliriz. Elbette buna herkesin eli yatkın olmayabilir. Sonrasında lehim noktalarını birkaç kez kontrol etmekte yarar var.

Tüm lehim noktalarını iyice kontrol ettikten sonra kartı bir de kısa devre için test edip kafanızda kırmızı ışıkların yanıp sönmediğinden emin olun. Ortaya çıkan sanat eseri kesinlikle göz kamaştırıcı değil, ama iş görüyor. Her şey tamam ise modülü anakarta takabilir ve böylece kendi TPM 2.0 modülünüzü kendiniz yapıp Windows 11 güncellemelerini sorunsuz alabilirsiniz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla