1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Geliştirici olmayı kolaylaştıran Apple öğrencilere odaklandı!

Geliştirici olmayı kolaylaştıran Apple öğrencilere odaklandı!
0

Yazılım geliştirmeye olan ilgi her geçen gün artıyor, herkes kendi uygulamasını yapmak istiyor. Fakat sıfırdan yazılım geliştirmeye başlamak, birçok kişi için hayli yıldırıcı bir süreç. Daha fazla insanın uygulama geliştirmesi için ağır uğraş sarf eden Apple, Swift Playgrounds ile uygulama geliştirmeyi epeyce kolay hale getirirken, Haziran ayındaki WWDC 2022 aktifliği için öğrencilere odaklanacak!

İsminden da anlaşılacağı üzere Swift Playgrounds, Swift lisanını kullanarak uygulamalar hazırlamanızı sağlıyor. Yeni versiyonla birlikte (4.1) sunulan en büyük düzgünleştirme, Mac için uygulama geliştirmenin de mümkün hale gelmesi oldu. Daha evvelki sürümlerde sırf iPhone ve iPad dayanağı bulunuyordu.

Swift Playgrounds ile uygulama geliştirmek kolaylaştı

Swift Playgrounds’a başlamak, uygulamayı başlatmak ve App Gallery’den hazır bir proje seçmek kadar kolay. Uygulamanızı oluşturmadan evvel işlerin nasıl yürüdüğüne dair fikir edinmek isteyenler için çeşitli örnek projeler direkt sunuluyor.

Örnek uygulamaların yanı sıra, öğrenmenize yardımcı olacak çok sayıda öğretici var ve hünerlerinizi bir sonraki düzeye taşımak için Başlangıç, Orta yahut İleri Seviye olarak kategorilere ayrılmış durumda.

gelistirici olmayi kolaylastiran apple ogrencilere odaklandi 0 OHvzvhyO

WWDC’de öğrenci uygulama geliştiricilere daha fazla odaklanacak olan Apple genç jenerasyon ortasında süratle yayılan kodlama ilgisini artırmak istiyor. Bu yılki Swift Student Challenge iştirakçilerinden birisi de, 13 yaşındaki Sabrina Sales.

Procrastigator isimli bir oyun geliştiren Sabrina’nın oyunu tamamlaması bir aydan biraz fazla sürdü ve geliştirmek için Mac’inde XCode kullanırken, Swift Playgrounds kullanarak iPad’de test etti.

Swift PlayGrounds ve XCode fiyatsız bir halde sunuluyor, lakin bunlardan birini kullanmak için bir Apple aygıtına gereksiniminiz var ve bu sırf Apple ekosistemi için uygulamalar oluşturmanıza müsaade veriyor.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla